رفتن به محتوای اصلی
x

مهندسی نساجی

عکس نساجی

به نام خدا

ضمن عرض سلام و آرزوی سلامتی برای همه نودانشجویان عزیز، قبولی شما را دردانشکده نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان تبریک می گویم و ورودتان را خیرمقدم عرض می کنم. قطعا قبولی شما در دانشگاه نشانگر استعداد، تلاش و همتی عالی است. از آنجا که دانشگاه محیطی است که برای پرورش و بالندگی بیشترعلمی و رشد اخلاقی دانشجویان طراحی شده است، اطمینان دارم که مجموعه تلاش دانشگاه، همراه با عزم راسخ شما دانشجویان گرامی در جهت حفظ و ارتقاء روحیه علم آموزی و  پژوهش، به بالاترین درجه های علم و کمال اخلاقی شما منجرمی گردد و هدف غایی دانشگاه را که پرورش دانش آموختگانی در بالاترین جنبه های دانش و کمال و در نهایت کمک به رفع معضلات جامعه و ایجاد اجتماعی در بالاترین ترازهای انسانی است را تحقق عینی خواهد بخشید.

دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاهی دارای مکتب آموزشی و پژوهشی خاص خود است که در آن  تلاش، پشتکار و امیدواری فعالانه­ی همراه با نظم و حضوری تمام وقت، نقشی موثر در تربیت مهندسینی در تراز جهانی دارد. وجود استادانی سرآمد در آموزش و تحقیق،  امکانات علمی-تحقیقاتی و رفاهی در سطح بالا و محیطی زیبا که با روحیه علم آموزی و تلاش حداکثری دانشجویان همراه گشته، دانشگاهی ایجاد نموده است که در همه زمینه ها جزو برترین­ها بوده و الگویی برای همه دانشگاه های کشور است.

دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان، به دلیل حضور در قطب نساجی کشور و استفاده از همه مزایای پیش گفته، برخود لازم می داند که هر آنچه در توان دارد برای رشد همه­جانبه و تعالی دانشجویان در اختیارشان قرار دهد. حضور دانش آموختگان این دانشکده در مدارج بالای دانشگاهی و صنعتی در داخل و خارج کشور و رقابت در جذب دانش آموختگان این دانشکده، دلیلی واضح بر تلاش کلیه همکاران محترم هیات علمی، کارشناسان و کارمندان دانشکده است. اگر چه در حال حاضر، به جبر زمانه و به دلیل مشکلات حاصل از بیماری کرونا سعادت اینکه بتوانیم مانند سال­های گذشته به صورت حضوری به استقبال شما عزیزان بیاییم، نداریم، اما با امیدواری به انجام آن در آینده ای نزدیک، همه شرایط لازم برای شروعی راحت و بی دغدغه را برای شما فراهم نموده ایم. همکاران من در دانشگاه و دانشکده و دوستان دانشجوی ورودی سال های قبل، همه سعی خود را در کمک به شما عزیزان قرار داده اند. با توجه به تجربه موفق نیم سال تحصیلی گذشته و سعی در ایجاد سامانه ای مناسب برای آموزش مجازی که درآن پیش بینی همه مشکلات احتمالی شده است، مطمئن هستیم که آموزش شما نیز در بالاترین سطح انجام خواهد شد. کانال های متنوع ارتباطی دانشگاه و دانشکده و به ویژه شماره تماس اینجانب، معاون محترم آموزشی، سرپرست محترم تحصیلات تکمیلی و نیز سرپرست محترم فرهنگی-دانشجویی دانشکده همواره در اختیار شما هستند تا شروعی با انگیزه و بی دغدغه برای شما فراهم گردد.

در انتها مجددا حضورتان در دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان را شادباش می گویم و امیدوارم که بزودی چشم مان به دیدن شما عزیزان، روشن گردد.

حسین ایزدان

هیات رئیسه, هیات علمی, استادیار, رئیس دانشکده
  • 031-33915027
شماره اتاق : 309

به نام خدا

امروزه صنعت نساجی به واسطه تامین یکی از نیازهای عمده بشری، یکی از صنایع مهم جهان محسوب می‌گردد. محصولات و رهآوردهای این صنعت نه تنها به عنوان تن پوش، بلکه به عنوان فرش، موکت، منسوجات صنعتی، ابزار مقاوم نمودن کامپوزیت‌ها، فیلتراسیون، منسوجات و سازه‌های ساختمانی(ژئوتکستایل ها)، منسوجات پزشکی و ...کاربرد دارند.

در ایران صنعت نساجی یکی از قدیمی‌ترین صنایع کشور بوده و بعد از صنعت نفت دومین صنعت مملکت محسوب می‌گردد. این صنعت از لحاظ تعداد شاغلان و تعداد واحدهای تولیدی بزرگترین صنعت کشور محسوب می‌گردد و این امر به تنهائی اهمیت این رشته را مشخص می سازد.

مجموعه مهندسی نساجی شامل مطالعه فرآیندهای تبدیل پلیمرها به الیاف،‌ تبدیل الیاف طبیعی و مصنوعی به انواع نخ، تبدیل نخ به انواع پارچه، منسوجات، رنگرزی وتکمیل مناسب پارچه با توجه به کاربرد آن و نهایتاً تبدیل پارچه و منسوجات به پوشاک و سایر فرآورده‌های قابل مصرف برای مقاصد مختلف می باشد‌. از اینرو ملاحظه می‌گردد که این رشته مهندسی از کاربرد گسترده‌ای در زمینه‌های مختلف برخوردار می‌باشد .هدف دانشکده مهندسی نساجی تربیت دانش‌آموختگانی در سه مقطع کارشناسی،کارشناسی ارشد و دکتری است تا در عرصه صنعت و پژوهش در کشور کارآمد و سرآمد باشند.

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی علاوه بر کسب دانش مهندسی با مهارت‌های لازم در تجزیه و تحلیل مسائل فنی، مهندسی و تولیدی نساجی آشنا شده و راه ارتباط علمی با سایر مهندسین در علوم مختلف را نیز فرا می‌گیرند. به واسطه توانائی‌های کسب شده در این مقطع تحصیلی، فارغ التحصیلان می‌توانند در صنعت نساجی و دیگر صنایع وابسته به آن سرپرستی خط تولید، مدیریت و نظارت امر تولید و اداره کارخانه را به آسانی به عهده گرفته و ضمن مدیریت و بهره‌برداری از بخش‌های مختلف یک کارخانه نساجی و یا صنایع وابسته به آن در خصوص برنامه‌ریزی واحد تحت نظارت خود، در موارد مورد نیاز اقدام نمایند.

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد با فراگیری اصول تحقیقات علمی علاوه بر داشتن توانائی‌هائی که به آن اشاره شد قادر خواهند بود تا بخش‌های تحقیق و توسعه این صنعت را نیز به آسانی راهبری نمایند و در نهایت فارغ‌التحصیلان دوره دکتری با شناخت مرزهای دانش بشری و احاطه نسبی بر آثار علمی در یک زمینه خاص رشته نساجی، قادر خواهند بود تا گامهای مؤثری را در میادین علمی داخلی و خارجی بردارند.

دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان فعالیت خود را در سال 1363  با گرایش شیمی نساجی و علوم الیاف در مقطع کارشناسی آغازکرد. گرایش‌های فناوری نساجی و مهندسی پوشاک به ترتیب  در سال­های 1373 و 1388 در دانشکده ایجاد گردیدند.  این دانشکده با بهره­ گیری از امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی مدرن، کادر هیات علمی مجرب و دانشجویان زبده، یکی از معتبرترین مراکز آموزش و تحقیق در علوم و مهندسی نساجی در ایران به حساب می آید. این دانشکده درحال حاضر، با 23 عضو هیات علمی، 464 دانشجوی کارشناسی، 140 دانشجوی ارشد و 78 دانشجوی دکتری به فعالیت مشغول است.

به موازات گسترش صنایع نساجی کشور، دانشکده فعالیتهای آموزشی و تحقیقاتی خود را به پنج گرایش الیاف پلیمری ، شیمی نساجی، فناوری نساجی، پوشاک و منسوجات صنعتی گسترش داده است. پژوهش های انجام گرفته در دانشکده در زمینه ­های طراحی و تولید الیاف و غشاهای پلیمری با ریزساختار مشخص جهت کاربردهای خاص، ساخت و توصیف سازه های کامپوزیتی، بی­بافت­ها، ساختارهای متشکل از نانوالیاف، رنگرزی و تکمیل، شیمی و فیزیک رنگ به صورت مقالات علمی و پژوهشی در مجلات معتبر بین المللی و داخلی منتشر شده است. دانشکده در راستای اعتلای صنعت نساجی کشور بویژه صنایع نساجی استان اصفهان اقدام به  انعقاد قراردادهای متعدد پژوهشی-کاربردی با واحدهای صنعتی کرده است.

 

فیلم

دروس کارشناسی مهندسی نساجی

پیوست اندازه
مهندسی شیمی نساجی (194.47 کیلوبایت) 194.47 کیلوبایت
مهندسی پوشاک (194.68 کیلوبایت) 194.68 کیلوبایت
فناوری نساجی (210.04 کیلوبایت) 210.04 کیلوبایت
منسوجات صنعتی (210.94 کیلوبایت) 210.94 کیلوبایت
مهندسی نساجی (116.02 کیلوبایت) 116.02 کیلوبایت
مهندسی الیاف (196.44 کیلوبایت) 196.44 کیلوبایت
برنامه ترمی رشته مهندسی نساجی (ويژه چهار ترم تحصيلی اول) (199.13 کیلوبایت) 199.13 کیلوبایت

دروس کارشناسی ارشد مهندسی نساجی

پیوست اندازه
چارت دروس ارشد - کلیه گرایش ها (96.57 کیلوبایت) 96.57 کیلوبایت

دروس دکتری مهندسی نساجی

پیوست اندازه
چارت دروس دکتری - کلیه گرایش ها (91 کیلوبایت) 91 کیلوبایت